Za početak, šta je ultramaraton? To je trčanje bilo koje udaljenosti veće od maratona. Dakle, sve iznad 42,2 kilometra ulazi u kategoriju ultramaratona, iako većina ultramaratonaca voli ponekad posegnuti i za onima koji se trče 24 sata. Sitnica!
Ako si nekad u životu poželio trčati satima i onda još malo, ovi savjeti će ti pomoći u pripremi.
Samo se prijavi za maraton koji oduvijek želiš trčati. Otkad je svijeta i vijeka postojala je stigma oko sporta, posebno govorimo li o trčanju. Znaš onu antičku koja kaže da su sportaši i trkači superljudi? Paaaaa, nije baš tako. I oni su krenuli od nule. Dakle, svi se mogu baviti sportom. Kada bi ti neko rekao da trčiš za jako velikom čokoladom, oooo znaš kako bi trčao. Zato, kreni s trčanjem, a ako ti je baš toliko bitna, kupi i tu čokoladu.
Ili dobre tene. Ultramaraton nije stvar brzine, više je stvar efikasnosti i dobrih tena. Ukratko, radi se o trčanju bez usporavanja, ali s fokusom na dobru hidraciju i još bolju obuću. Svi imaju nešto prema čemu trče, samo trebaš pronaći šta je to šta ti olakšava da tamo i stigneš. Možda ti baš trčiš prema ili u novim tenisicama.
Sve što trebaš je otići na Facebook i pronaći neku od grupa gdje će ti odgovore na pitanja ponuditi ljudi koji su prošli ili tek prolaze ono što i ti. Ultramaraton je zapravo od tebe udaljen samo nekoliko klikova.
Postoji njemačka web stranica – DUV Ultra Statistic koja je sve što ti treba planiraš li trčati ultramaraton, ali još ne znaš gdje. Osim statističkih podataka, nudi i popis mjesta na kojima možeš trčati ultramaratone. Pronađi event za koji se pripremaš i potrči prema cilju.
Ako nisi trkač i u jednom danu poželiš od rekreativca postati ultramaratonac, nažalost morat ćemo ti reći da je to nemoguće. Ipak, ako si sve redom odradio kao po špagi – prvo pretrčao 5 kilometara, zatim 10 pa polumaraton i maraton, budi siguran da si uz dobru pripremu spreman za ultramaraton i da to možeš!
Ako trčiš svoj prvi ultramaraton, onda moraš znati da trčanje jednog uključuje više od pripreme tijela. Ono šta trebaš naučiti je količina tekućine koju trebaš unijeti, kojim ritmom trčanja postižeš najbolje rezultate, kako se nositi sa žuljevima i koju opremu trebaš – ovo ćeš sve naučiti putem ili tačnije, dok budeš trčao polumaraton i maraton.
…na njima se uči. Razgovaraj s ljudima i pitaj sve što te zanima, slušaj njihove savjete. Na treningu ćeš praviti greške iz kojih ćeš puno naučiti. Dobar ultramaratonac nije onaj koji je bio na puno utrka, nego onaj koji je iz svake nešto naučio.
Nema lošije ideje od one da na dan utrke prvi put obuješ nove tene. Sve što planiraš nositi na utrku isprobaj na treningu, nauči prepoznati šta ti je najudobnije, a da te ne usporava.
Zamisli utrku kao nekoliko malih i predstavi ih samom sebi onako kako ti je to podnošljivo. Odradi prvi kilometar pa vidi kako se osjećaš, zatim odluči koji je sljedeći checkpoint na kojem ćeš se zapitati to isto još jednom. Kad oboriš vlastiti rekord, zadaj si cilj do kojeg ćeš ići koliko god ti bilo teško. Odluči hoćeš li trčati još do sljedećeg rasvjetnog stupa, drveta ili ćeš juriti za nekom osobom ispred sebe. Ako trčiš 24 sata, jednostavno zamisli da trčiš sat po sat i tako dokle ide.
Iako se energija nikada ne gubi nego samo transformira, sve one napravljene korake nekako ćeš morati nadoknaditi svome tijelu. Kako kažu neki od najpoznatijih ultramaratonaca na svijetu, dobro je uzimati hranu na svakome kilometru. Ako trčiš negdje gdje okrjepne stanice nisu dostupne, ponesi svoje grickalice. To mogu biti jelly shots koje ćeš sam pripremiti ili nešto slatko. Samo vrati energiju i nastavi trčati.
Izvor: Red Bull