“Zekini zdravi zalogaji” su zdravi kolači izrađeni od prirodnih sastojaka bez glutena, od neprskanog domaćeg voća i najfinijeg zobenog brašna.
Iza „Zekinih zdravih zalogaja“ stoji magistar ekonomije, profesor filozofije i bivši ragbista Sreten Zec sa kim smo razgovarali o inspiraciji za izradu domaćih zdravih kolača.
Na pitanje ko je Sreten Zec, ovaj skromni momak odgovara da je on čovjek koji se bavi istraživanjem sebe i života oko sebe.
„Prošao sam neko formalno obrazovanje; završio sam Ekonomski fakultet 2001. godine, a nakon toga i Sociologiju i Filozofiju na Filozofskom fakultetu u Banjoj Luci. U Beograd sam otišao na doktorske i post-diplomske studije, napisao sam doktorski rad, ali ga nisam nikada odbranio i ne vjerujem da cu ga odbraniti“ kaže Sreten Zec i dodaje da ga je život odveo u drugom pravcu, te da je došao do novih saznanja i uvida i tako izašao iz priče sistema.
Osnovao je ragbi savez i prvi ragbi klub u Banjoj Luci White Rabbits i živio za ovaj sport 5 godina. Posljednjih godina okrenuo se duhovnosti i krenuo na put istraživanja sebe, pa su se stvari malo promijenile.
Prošle godine putovao je u Indiju na učenje ‘hatha’ joge koja se naziva i najtačnijom jogom. To putovanje je značilo početak promjene.
„Prošle godine bio sam u Indiji na programu ‘hatha’ joge koji je trajao 21 dan. Iz ‘hahta’ joge su se razvile sve ostale discipline joge. Godinu i 4 mjeseca ustajem u 4 sata ujutro i radim jogu. Na početku sam radio 6-7 sati jogu nakon ustajanja, a sada kada sam se malo posložio i ušao u formu potrebna su mi četiri sata da uradim čitav program joge“, kaže Zec.
Dodaje da je vježbanje joge promijenilo sve. Ističe da se jogom dešava preobražaj, sve se mijenja, polozaj tijela, kosti, čula ukusa i samo tijelo drugačije reaguje na hranu kojom smo se nekada hranili. To je bio jedan od razloga iz kojih su nastali „Zekini zdravi zalogaji“.
„Ove godine sam za rođendan donio od kuce, iz Novog grada, kolače da počastim drugare, ali kako su dosli nakon par dana, ja sam svaki dan jeo po malo tih kolača i shvatio da za njih ništa neće ostati“, kroz smijeh kaže Zec.
Dodaje da je nakon što su se prijatelji najavili da dolaze nazvao sestru i tražio od nje recept kolača koje su mu spremili za rođendan.
„Kako mi je govorila recept, u glavi sam već počeo da mijenjam neke od sastojaka koje je spominjala zdravijim namirnicama i tako modifikovao recept do razmjera da je kolač bio skroz izmijenjenog sastava kada sam ga spremio“, kaže Zec.
Nakon rođendana, prijatelji su mu se javljali sa pohvalama za kolače koje su probali ističući da su osjetili više energije, te da nisu umorni ili tromi kao što inače budu nakon što pojedu nešto slatko.
„Poslije sam napravio još zdravih kolača i počeo da eksperimentišem sa sastojcima. Prijatelji su uvijek tražili ‘repete’ pa sam ih na početku pravio samo za sebe i prijatelje. Mijenjao sam komponente i uvijek imao goste koji bi degustirali kolače. Jedan prijatelj me pitao koliko bi jedan ovakav kolač mogao da košta u slobodnoj prodaji i tu mi je ‘kliknulo’. Kupio sam repro materijal i započeo kućnu radinost pod nazivom ‘Zekini zdravi zalogaji'“, kaže Sreten.
Ovi kolači su specijalno dizajnirani da pospješe psiho-fizičku aktivnost uz nevjerovatan osjećaj lakoće u organizmu prilikom konzumiranja, propraćenim osjećajem sitosti i zadovoljstva.
Sadrže pravu riznicu supstanci koje blagotvorno djeluju na kardiovaskularni, nervni i digestivni sistem, te jačaju imuni sistem i kosti. Mogu poslužiti za regulisanje tjelesne mase – skidanje masnih naslaga uz povećanje mišićne mase. Na sve to postignuta je punoća ukusa koja onemogućava poređenje sa bilo kakvim drugim slatkišima.
Naime, specifičan osjećaj koji se javlja prilikom konzumacije ovih kolača u mnogome je uzrokovan fizičkim, mentalnim, emotivnim i energetskim stanjem onoga ko ga pravi.
Namirnice od kojih se prave kolači su: zobeno domaće brašno, bezglutenske žitarice (proso ili heljda), ulje suncokreta (hladno cijedjeno), mlaćenica, ili jogurt, nerafinisani šećer od trske, med, domaća jaja od koki koje hodaju po prirodi, kakao, rogač, mak, susam, kokosovo brašno, cimet, svježa izvorska voda i neprskano sezonsko voće. Najčešće se koriste neprskane višnje, jagode, kajsije, jabuke ili neko drugo sezonsko voće iz organskog uzgoja.
Recept po kojima su “Zekini zdravi zalogaji” pravljeni osmišljen je tako da obezbijedi adekvatnu količinu hranljivih supstanci uz osjećaj lakoće i sitosti. Pored toga, ovakva kombinacija supstanci utiče na smanjenje holesterola u krvi i reguliše krvni pritisak, te smanjuje stres.
Kolači iz asortimana “Zekinih zdravih zalogaja” su bogati biljnim vlaknima i širokim spektrom proteina, minerala i vitamina biljnog porijekla što podstiče rast mišića i pospješuje koncentraciju.
Jedan kolač košta 3,00KM uz besplatnu dostavu svakim radnim danom i vikendom od 10:00 do 22:00 časova.
Više informacija o “Zekinim zdravim zalogajima” možete pronaći na ovoj facebook stranici putem koje možete i da naručite kolače.