Neformalno Udruženje građana “Superbrke” sedmu godinu zaredom organizuje humanitarnu akciju Movember u Banjoj Luci, koja ima za cilj da se probudi svijest o muškim bolestima, odnosno u borbi protiv raka testisa i prostate.
Kako je došlo do prvog masovnog puštanja brka u Banjoj Luci, šta za Superbrke predstavlja pokret Movember i kako postati novi Superbrka tokom mjeseca novembra, saznajte u nastavku teksta.
Danas, 1. novembra ozvaničava se i početak ovogodišnjeg Movembera simboličnim skraćivanjem brkova i brade, kako bi se ostatak mjeseca novembra isti mogli puštati u znak podrške. Brijanje je zakazano u 20 časova u banjalučkom kafeu Pauza, a za brijanje ove godine zadužen je gost iz Beograda iz Rooster Berber & Hair Saloona zajedno sa stalnim partnerom pokreta Movember – Dragom Raljićem.
Superbrke su podijelile sa nama da je prvi Movember održan 2013. godine nastao igrom slučaja, iz zabave, nakon što su na internetu pročitali sličan članak, ne sluteći da postaju dio globalnog pokreta.
„Bilo je to spontano u caffe Pause sada već davne 2013. godine kada smo naišli na internetu na neki članak u vezi ove akcije. Nakon toga smo došli na ideju da i mi pokušamo nešto slično, da puštamo brkove, da se zabavimo i da pomognemo nekome. Tada uopšte nismo znali da je to veliki pokret koji je zastupljen u čitavom svijetu, kao i komplet priču koja se krije iza toga. Kako je vrijeme prolazilo, Superbrke su mnogo naučile i odlučile da se angažuju oko ovih aktivnosti da bi edukovali i pomogli nekom“, ističu Superbrke.
Superbrke su neformalno Udruženje građana, kako se predstavljaju, pošto nisu registrovani u pravnom smislu.
„Mi smo grupa prijatelja koja želi da učini nešto dobro i da edukuje jači pol kako treba da brinu o svom zdravlju. Kod muškaraca je obično pravilo da njima ništa ne može biti i da su oni jaki, međutim realnost je drugačija. Od kad je pušten prvi brk, za ovih sedam godina uradili smo mnogo, što govori činjenica da nas svake godine podrži veliki broj partnera. Zagrebali smo površinu, ali postoji još mnogo posla da uradimo i da probudimo svijest o muškim bolestima. Cilj nam je da jednog dana u novembru na ulicama Banjaluke svaki treći muškarac bude brko. Tek onda ćemo znati da smo uradili pravi posao“.
Movember je globalni pokret koji se u mjesecu novembru obilježava po čitavom svijetu, a pritom ima i humanitarni karakter. Muškarci cijelog svijeta puštaju brkove i tako na zanimljiv način pokušavaju skrenuti pažnju da se priča o problemima raka testisa i prostate.
“Superbrke” u Banjaluci sedmu godinu zaredom organizuju ovu akciju i prikupljaju sredstva za pomoć oboljelim od raka testisa koji su u teškoj materijalnoj situaciji i nemaju sredstava za normalan život, a često ne mogu sebi ni priuštiti dolazak na UKC u Banjaluci na hemoterapije.
Ove godine su u pitanju dva momka Jokić Dalibor (1977) iz Trna koji je otac troje djece i bori se sa ovom bolešću pet godina i Mirel Kovač (1987) iz Gradiške. Njihova materijalna situacija je jako teška i u saradnji sa Univerzitetsko-kliničkim centrom u Banjaluci odlučili smo da prikupljamo sredstva kako bi im bar malo olakšali borbu sa ovom bolešću.
Aktivnosti “Superbrka” su edukativne i humane. Tokom mjesec dana organizuje se niz događaja koji imaju za cilj da se probudi svijest o ovom problemu kod muškaraca. Sa našim partnerima koji nas podrže svake godine prikupljamo sredstva u takozvani “Brkin fond” koji na kraju bude proslijeđen oboljelim. Akciju su između ostalog podržali mnogi privredni subjekti. Svake godine podršku pruže i mnoge javne ličnosti, glumci, muzičari i sportisti.
„Postoji mnogo načina za prikupljanje donacija, ali se sve svede na donacije naših partnera kojih je mnogo. ‘Brkin fond’, kako ga popularno zovemo bude postavljen u vidu tegli na nekoliko lokacija u gradu. Način na koji prikupljamo novac bude kroz niz aktivnosti gdje između ostalog prodajemo majice i maskice za telefone sa prepoznatljivim izgledom, a tu je i aukcija fotografija svih brka koji su podržali akciju posljednjeg dana u novembru. Svake godine imamo niz iznenađenja u sklopu kojih dodatno prikupljamo sredstva, pa tako i ove, o čemu će javnost biti na vrijeme informisana“.
Neki od partnera su ovogodišnjeg Movembera su: Specijalistički centar Avala, UKC RS, Delta Planet, SaMSIC (Savez studenata medicine), Sberbanka, Gradsko pozorište Jazavac, Rukometni klub Borac, HO Budimo ljudi, Aquarius, Vilux štamparija, Metromedija, Luggi Baby, Hemofarm, Futrolica, Vespa Cafe, Frizerski studio Rajilić, Hotel Ideja, Erdevik Vinarija, Krajina Klas, restoran Kazamat, LibraS, Alternativna televizija, Tehno Mag i mnogi drugi.
Početak akcije 1. novembra ozvaniči se u caffe Pause u Banjaluci kolektivnim brijanjem, pošto jedan od pravila nalaže da se učesnici obriju i da puštaju svoje brade i brkove tokom cijelog mjeseca. Posljednjeg dana u novembru održava se završna zabava gdje se izaberu najbolji brkovi i aukcija fotografija tokom koje se doniraju sredstva u “Brkin fond”.
“Početak Movembera ozvaničimo kolektivnim brijanjem, pošto jedno od pravila nalaže da se početkom mjeseca obrijete i puštate brkove. Bradu smijete brijati, ali ne i brkove tokom novembra. Posljednja dva dana u novembru organizujemo kolektivno fotografisanje portreta svih brka za koje je zadužen naš prijatelj i fotograf koji je sa nama od početka, Vedran Ševčuk Alf. Posljednjeg dana, organizujemo završnu zabavu na kojoj izaberemo najbrku i organizujemo aukciju fotografija kojom zaokružujemo cjelokupnu priču”, kažu Superbrke od kojih su neki Brke tokom čitave godine.
“Jednostavno su svi dobro došli. Bitna je dobra volja da se puste brkovi i da se tako priča o ovom problemu, jer se na taj način skreće pažnja na sebe i na svoj izgled. Kada ih neko pita: ‘Zašto brkovi?’, da taj neko odgovori o čemu se radi i ispriča cjelokupnu priču oko Movemebera”, objašnjavaju Superbrke.
Movember je nastao 2003. godine u Australiji među nekolicinom prijatelja koja je na šaljiv način željela da prenese vrlo ozbiljnu poruku – o preventivi raka prostate.
Počeli su da puštaju brkove i za to tražili donacije od rodbine i prijatelja. Pokret je prve godine okupio samo 30 učesnika, međutim nakon što ih je primjetila Fondacija za oboljele od raka prostate u Australiji i postala im partner, pokret je naglo porastao i proširio se na cijeli svijet.
Tako je Movember postao godišnji događaj u kome pripadnici jačeg pola na razne načine skreću pažnje na svoje zdravlje, pogotovo o stvarima o kojima se uglavnom govori ispod glasa. Ovaj pokret svrstan je među 100 najboljih nevladinih organizacija u svijetu zbog svog uticaja, inovativnosti i održivosti.
Da biste zaista učestvovali u Movemberu morate poštovati nekoliko pravila.
Dakle, nema varanja. Vaše lice mora biti glatko poput bebine guze i tek onda možete početi puštati svoj brk.
Odmah na početku odaberite stil brka kakvog želite tako da od samog početka možete odabrati “taktiku” uređivanja ovog ukrasa muškog lica.
Možete brijati ostatak lica, ali je zabranjeno brijanje brkova. Možete ih uređivati i podrezivati, ali nikako brijati.
Nema odustajanja nakon sedam dana. Održavajte taj brk tokom cijelog novembra.
Movember je pokret za podizanje svijesti o muškom zdravlju. Nemojte to zaboraviti, već iskoristite ovaj mjesec za dodatnu edukaciju i brigu o sebi.
Budućim Brkama poručuju da se vide večeras u 20 časova u caffe-u Pauza, a onima koji se još uvijek kolebaju da je ovo iealna prilika da vide kako im stoje brkovi.
“Možda će vam biti neobično i bićete sami sebi smješni sa brkovima, ali sjetite se da je ovo humanitarna priča i da možete pomoći nekom kada vas upita zašto brkovi. Nositi brkove nije sramota, a ni mjesec dana nije mnogo. Kroz istoriju ovaj trend je bio veoma popularan i da se razumijemo neki od najvećih svjetskih faca bili su brke”, kažu Superbrke podstičući sugrađane da im se pridruže u što većem broju u ovom edukativnom, humanom i zabavnom poduhvatu koji se nalazi iza imena Movember.
Više informacija o večerašnjem super brijanju dobićete na ovom linku.