Lansiranje singla koji će biti broj jedan na top-listama danas je mnogo drugačije nego 2010. godine.
Svjetski producenti koji su stvarali pjesme prije deset godina i koji rade i danas, kažu da su se stvari potpuno okrenule. Posljednja decenija u pop muzici vidjela je veći broj promjena nego ikada ranije. Neutaživa glad digitalnog doba za novitetima stavila je tvorce hitova na velike muke. Producent Kamil Pursel, koja je izdavala muziku za nekoliko svjetski poznatih imena, ističe da se danas stvari ne vrte oko pamtljivih refrena, nego oko interesantnih bitova.
“Prije samo pet godina morali ste imati jak i moćan refren, sada to više nije pravilo”, istakla je ona i dodala da su za ovu promjenu najzaslužniji hip-hop izvođači, koji odavno dominiraju listama popularne muzike čiji su refreni jednostavni, a produkcija je veoma minimalna.
Kod nas su stvari, kada je u pitanju ova pojava, ipak ostale nepromijenjene. Muzički producent s adresom u Banjaluci Marko Tica, koji je nedavno pisao muziku za holivudski horor film, ističe da na domaću muziku i dalje utiču stvari iz prošlosti.
“Rijetko se izvođači kod nas uopšte trude da prate neki svjetski trend. Ako izuzmemo šund scenu, koja je direktan, loš plagijat svega aktuelnog, alternativna scena je nekako i dalje ‘zaglavljena’ u trendovima osamdesetih i devedesetih godina prošlog vijeka. Čast nekim izuzecima, naravno”, istakao je Tica.
Kada je u pitanju dominacija “bitova” nad refrenima, Tica smatra da su na našoj sceni refreni i dalje dominantni u popularnoj muzici.
“Kao što su prije velike zvijezde uzimale jake bendove da ih prate, tako danas uzimaju jake ‘beat makere’. Mislim da jaki refreni i dalje ‘voze’ popularnu muziku, a da su bitovi samo rezultat rastućeg trenda elektronske muzike. Taj trend je počeo još osamdesetih godina prošlog vijeka i naravno da je padom dominacije rok muzike na top-listama taj trend preuzeo primat. Muzika i globalni muzički ukus su vrlo fluidna stvar, brzo se mijenjaju, već sutra možemo da očekujemo da nešto sasvim drugo zamijeni ‘beat makere’ i postavi novu formu pop muzike”, naglasio je Tica.
Na svjetskoj sceni instrumentalni dio pjesme je mnogo drugačiji u odnosu na pjesme od prije deset godina, a društvene mreže i mimovi postali su najrelevantnija stavka kada je u pitanju pisanje teksta.
“Društvene mreže su prosto producentima dale veće mogućnosti istraživanja tržišta. Po mom mišljenju, generalna tematika se jeste promijenila i to u korist mlađe publike, kojoj tekst često nije ni bitan, pa imamo dosta banalnih ‘la la’ hitova”, kazao je Tica.
Dok se spektar tema u pop muzici proširio, vrijeme u kojem umjetnici dolaze do pažnje slušalaca se smanjilo. Više nije toliko bitno doći na prvo mjesto radio-stanica, koliko je važno zadržati pažnju slušalaca na servisima kao što je Spotify, gdje je samo cilj da slušalac ne promijeni pjesmu prvih pet sekundi. Devedesetih godina prošlog i početkom ovog vijeka svjetski poznate pjesme bile su mnogo opuštenije na početku, za razliku od današnjih, koje nemaju “strpljenja”, jer niko ne želi da čeka cijeli minut da počne refren.
Izvor: Nezavisne novine