Direktorica Asocijacija kompozitora muzičkih stvaralaca (AMUS) Lejla Trnčić govori o godišnjoj nagradi koju dodjeljuje ova asocijacija, pozivajući fizičke osobe da kandidiraju svoje autore.
Godišnja nagrada AMUS-a ustanovljena je 2016. godine usvajanjem Pravilnika o dodjeli nagrada na sjednici Skupštine AMUS-a održanoj 15.06.2016. godine. Uspjeh dodjele nagrada AMUS-a, učinio je da ova manifestacija postane tradicionalna. Asocijacija kompozitora-muzičkih stvaralaca svake godine nastoji upriličiti svečanost dodjele nagrade, kao izraz poštovanja i priznanja prema umjetnicima, muzičkim stvaraocima i svima koji doprinose očuvanju muzičke tradicije Bosne i Hercegovine, ljudima čiji rad i djelovanje uveseljavaju čitave generacije. Dodjela nagrada nije samo od lične važnosti za nagrađenog autora, ovo je jedan od načina da se skrene pažnja na članove i muzičke autore uopće, značajna je kako za AMUS, tako i za struku, jer se na ovaj način i drugi potiču na još bolji rad.
Nagrade su dodjeljuju u deset kategorija, za 2018. i 2019. godinu pojedinačno. Uz napomenu da se nagrada “Cvjetko Rihtman” (za najboljeg studenta muzičkih akademija u BiH) po preporuci muzičkih akademija u BiH tradicionalno dodjeljuje 21. juna povodom Svjetskog dana muzike.
Ustanove, udruženja, organizacije, pravne i fizičke osobe, mogu da nominuju autorice ili autore za nagrade AMUS-a, za 2018. i 2019. godinu. Nažalost, prošle godine zbog niza turbulencija koje su je obilježile nismo bili u mogućnosti upriličiti ceremoniju svečane dodjele nagrada, stoga je ove godine raspisan Konkurs za godišnju dodjelu nagrada i za 2018. i za 2019. godinu. Svaka osoba bez obzira da li je autor može da kandiduje drugog autora ili autoricu za koje smatra da zaslužuju neku od nagrada AMUS-a. Napominjemo da ne mogu nominirati sebe. Iskoristit ću ovu priliku da pozovem vas, sve vaše čitatelje i čitateljke da nominuju sve one za koje smatraju da doprinose očuvanju muzičke tradicije Bosne i Hercegovine i samim tim zaslužuju neku od godišnjih nagrada AMUS-a. Nagrade se mogu dodijeliti članovima Udruženja i osobama i institucijama koji nisu članovi Udruženja, a koji su posebno zaslužni za razvoj i unaprjeđenje autorskih prava u Bosni i Hercegovini i pomaganje u promociji i ostvarivanju ciljeva Udruženja.
Više o detaljima konkursa možete saznati na web stranici.
Nominacije za dodjelu nagrada potrebno je dostaviti najkasnije do 15.01.2020. godine putem pošte ili direktno na adresu AMUS-a:
AMUS,
Trg solidarnosti 2a, 71 000 Sarajevo.
Godišnje dodjele nagrada se vezuju za godinu u kojoj se prati rad i značaj nekog od umjetnika, muzičkih stvaralaca i svih onih koji doprinose očuvanju muzičke tradicije. Ukoliko je neki kandidat dobio godišnju nagradu, to ga ne sprječava da svojim radom i trudom zasluži nagradu i u 2018. i/ili 2019. godini. Jedino što je važno je da je osoba nominovana, a Komisija će nakon pregleda svih kandidatura odlučiti kome će neka nagrada biti dodijeljena.
Nakon isteka roka za prijavu kandidata (15.01.2020.) Upravni odbor AMUS-a imenuje Komisiju za nagrade od tri ili pet članova vodeći računa o zastupljenosti stručnjaka za pojedine oblasti, te o regionalnoj zastupljenosti. Predsjednik Upravnog odbora je po funkciji svakako član Komisije. Nakon što Komisija razmotri prijedloge za dodjele nagrada, podnosi se konačan prijedlog za dodjele nagrada Upravnom odboru AMUS-a koji će donijeti konačnu odluku o dodjeli nagrada.
U studiju Hayat TV-a, (Jošanička 55, Vogošća), u srijedu 05.02.2020. godine bit će upriličena ceremonija “Godišnja dodjela nagrada AMUS-a za 2018. i 2019. godinu”.
Na taj način AMUS će nagraditi autore čija su umjetnička dostignuća proglašena najboljim, a bila su ostvarena, prikazana ili objavljena tokom proteklog perioda.
Izvor: Klix