Foto: Ana Bencun / Srna
Izložba skulptura poznatog vajara Miodraga Živkovića otvorena je u galeriji Akademije nauka i umjetnosti Republike Srpske u Banjoj Luci povodom 9. januara – Dana Republike.
Umjetnik je nakon otvaranja izložbe izjavio da mu je ista od izuzetnog značaja jer je to ujedno i njegova prva samostalna izložba u nekoj od srpskih zemalja. Sama izložba predstavlja rezultat shvatanja umjetnosti, kulture i istorije.
Živković je izjavio da njegovi spomenici govore o stradanjima našeg naroda, borbi i svemu kroz šta je ovaj narod prolazio kroz istoriju. Skulpture su posvećene raznim istorijskim događajima, a jedan od prvih je spomenik strijeljanim đacima u Kragujevcu.
On je naveo da je u svom dugogodišnjem iskustvu, radeći spomenike u sjećanje na žrtve nakon Drugog svjetskog rata i nakon posljednjeg otadžbinskog rata, ustanovio da su ova prva vremena bila teška za cijelu zemlju, a druga za srpski narod.
Predsjednik Akademije nauka i umjetnosti Republike Srpske Rajko Kuzmanović rekao je na otvaranju izložbe da je Živković svjetski poznat umjetnik koji je na poseban način predstavio važne trenutke srpske istorije, te da Živković svojim skulpturama širi duh patriotizma, ali i ljubavi prema svim ljudima, bili oni u domovini ili u inostranstvu.
On je istakao da Živkovićevo djelo spomenik Bitke na Sutjesci označava epopeju slobode i herojstva, kao i mnoga druga njegova djela.
Posjetioci će izložbu moći da pogledaju do 8. marta.
Miodrag Živković, rođen 1928. godine u selu Leskovac kod Lazarevca, je srpski vajar i redovni profesor na Fakultetu primenjenih umetnosti u Beogradu.
Među njegovim najznačajnijim djelima su: spomenik strijeljanim đacima u Kragujevcu (1963), spomenik Hrabrima u Ostri kod Čačka (1969), spomenik bitke na Sutjesci, Tjentište (1971), spomen-kosturnica u Gonarsu, Italija (1973), Spomen-kompleks na Kadinjači (1979).
Danas se Živkovićevi spomenici nalaze na trgovima u Brčkom (spomenik “Srpskim braniocima Brčkog”, 1997), Bijeljini (spomenik “Borcima Bijeljine i Semberije”, 1998), Prijedoru (spomenik “Za Krst Časni”, 2000), Derventi (spomenik “Borcima Otadžbinskog rata”, 2002), Modriči (spomenik “Borcima za slobodu”, 2002) i Mrkonjić Gradu (spomenik “Braniocima Otadžbine”, 2004).