U posljednje dvije godine sigurno ste barem jednom čuli za skandinavske koncepte hygge ili pak lagom, odnosno životne stilove usmjerene na stvaranje udobnog i toplog doma koji su naišli na odobravanje i prikupili brojne poklonike i u ostatku Europe i svijeta.
Da li ste čuli za döstädning, švedsku metodu čišćenja i organizacije stvari u domu koja u slobodnom prievodu znači “čišćenje prije smrti”?
Švedska umjetnica i autorica Margareta Magnusson dizajnirala döstädning za osobe starije od 50 godina kako bi posložili sve što posjeduju u svom domu tako da, jednog dana kada ih više ne bude, njihova djeca ne budu preopterećena suvišnim stvarima I neredom.
Iako se na prvi pogled ova metoda čini dosta bizarnom, za kratko vrijeme döstädning je postao hit u svijetu, bez obzira na broj godina ili prevod termina koji stoji iza ovog metoda čišćenja.
Smisao döstädning koncepta nije eliminisanje svih stvari koje posjedujete kao što zvuči na prvu, već uvođenje minimalizma kako bismo u domu imali samo one predmete koji vas zaista usrećuju i koje koristite.
Kao što pretpostavljate döstädning nije obično čišćenje prašine i pranje podova. Ovdje je riječ o trajnom obliku organizacije koji čini svakodnevne aktivnosti jednostavnijima.
Dok autorka knjige “The Gentle Art of Swedish Death Cleaning: How to Free Yourself and Your Family from a Lifetime of Clutter” smatra da bi svaka osoba iznad 50 godina starosti trebalo da počne sa čišćenjem svogdoma, ovaj sistem je funkcionalan za sve starosne uzraste koji žele organizovaniji dom, a samim tim I život.
Ovu tehniku čišćenja ne bi trebalo da savladate u jednom danu. Naprotiv, ona je dugotrajan proces koji može datraje sedmicu ili godinu dana. Biće Vam potrebno vremena da usvojite osnovna načela döstädning-a koji ćete na kraju smatrati promjenom životnogstila, a ne samo fazom intenzivnog čišćenja svog životnog prostora.
U svom domu prepunom stvari sigurno se nalaze predmeti koji vama više ne trebaju, a koji bi dobro došli nekome drugome iz vaše porodice ili kruga prijatelja. Pitajte svoje najmilije žele li nešto od vaših stvari i podijelite to, a ako niko ne bude zainteresovan donirajte ih nekome kome su zaista potrebne.
Prije nego što uđete na tavan ili u podrum, počnite svoj proces čišćenja s ormarom za odjeću jer je to dio vašeg doma s kojim ste najvjerojatnije puno manje emotivno povezani. Uspješno odrađen zadatak čišćenja ormara možda vas potakne da nastavite dalje sa čišćenjem puni elana.
Ne zaboravite da proces čišćenja ima terapeutsku vrijednost.