Ova zdrava voćka koja je odnedavno veoma popularna i kod nas spada u grupu supervoća, jer je za razliku ood drugog voće koje obiluje ugljenim hidratima, avokado zapravo prirodni izvor zdravih masti.
Avokado ima najveći udio bjelančevina među voćem, bogat je izvor vitamina E i kalija, u korisnim količinama sadrži i vitamin C, vitamin B6 i lutein. Kao i maslinovo ulje, avokado ima visok udio jednostruko nezasićenih masnih kiselina za koje se smatra da smanjuju razinu kolesterola u krvi. Energetska vrijednost 100 g svježeg avokada iznosi 160 kcal. Od toga sadrži 2% proteina, 14,6% masti i 8,5% ugljikohidrata, od kojih 6,7 g dijetalnih vlakana i 0,6 g šećera.
Od minerala, izvrstan je izvor bakra (0,2 mg) i kalija te dobar izvor kalcija (12 mg) i magnezija (30 mg). Od vitamina, dobar je izvor vitamina C (10 mg), a od vitamina B kompleksa izvrstan je izvor pantotenske kiseline (1,4 mg), dobar je izvor riboflavina (0,1 mg), niacina (1,74 mg) i vitamina E (2 mg). Od fitonutrijenata sadrži beta-karoten 62 µg i kombinaciju lutein+zeaksantin 271 µg.
Upravo zbog svog sastava, avokado mnogi smatraju jednom od najzdravijih namirnica na svijetu.
Vrijedan proizvod koji se dobija iz avokada je ulje. Osim što je ukusno i zdravo, mnogi ga koriste umjesto maslinovog ulja pa je stoga i uzgoj avokada kod kuće postao zanimljiv. Osim što nakon nekoliiko godina avokado iz kućnog uzgoja može početi da daje plodove, odličan je i kao dekoracija koja će donijeti dašak egzotike u svaki dom.
Prvo je potrebno ukloniti i oprezno očistiti veliku košpicu koja se nalazi u srcu avokada. Neophodno je pažljivo to uraditi jer je košpicu potrebno sačuvati u smeđem omotaču u kojem se nalazi u samoj voćki. Kada ste uklonili „meso“ voćke oko košpice, operite je pod mlazom tople vode, ponovo pazeći da ne oštetite smeđu membranu koja obavija košpicu.
Nakon što ste uklonili naslage masnoće i mesa sa košpice odredite koji dio košpice avokada je gornji, a koji je donji iz kojeg će se razvijati korijen. Gorji dio je uglavnom špicast i iz njega kasnije izrasta izdanak novog drveta avokada.
U košpicu avokada stavite 3 čačkalice, na jednaku udaljenost jedne od druge i postavite ih pod uglom tako da kada potopite košpicu avokada u čašu sa vodom 2/3 košpice budu pod vodom, kao što je prikazano na fotografiji. Pravilno postavljene čačkalice sužiće kao držači avokada dok donja polovina pušta korijenje uronjena uvodu.
Buduće drvo avokada smjestite na prozorsku dasku na sunčanu stranu prostorije. Savjetuje se upotreba providne čaše kako biste lakše mogli da provjeravatda li raste korijen i da li je potrebno promijeniti vodu. Voda mora bti čista u svakom trenutku, te se mijenja svakih pet do sedam dana kako bi se spriječilo razmnožavanje bakterija i gljivica koje bi sprječile klijanje košpice avokada.
Sada čekamo prvi izdanak. Do klijanja će doći kroz 4 do 8 sedmica. Vrh avokado košpice će se osušiti i napući, a vanjska smeđa opna će početi da se guli kada dođe do pojavljivanja prve klice.
Pukotina će se produbiti do dna košpice iz koje će se pojaviti korjenčići koji će biti sve duži, a počeće se i granati te će se na vrhu pojaviti izdanak.
Ne dopustite da korijen ostane bez vode jer bi biljka uvenula. Kad drvce izraste do visine od oko 15 cm, skratite ga na pola. To će potaknuti novi rast i žbunasti izgled biljke u budućnosti. Nakon što ponovo naraste na visinu od 15 cm, posadite ga u bogat humus u manju posudu, ostavljajući gornju polovnu košpice iz koje raste drvce avokada iznad zemlje.
Zalivajte ga jednom sedmično, a povremeno ga je potrebno potopiti zajedno sa posudom u koju je zasađen u vodu.
Zemlja u kojoj se nalazi bi uvijek trebalo da bude vlažna, ali nikada natopljena. Ako list avokada počne da žuti to samo znači da ste ga previše zalivali, te da je potrebno da ga ostavite nekoliko dana da se „odmori“ od vode.
Kako biste dobili grmolik avokado potrebno je na svakih 15 cm rasta skraćivati biljku, tj. otkidati posljednja dva para listića na vrhu.
Avokado nije samotna biljka, pa Vam predlažemo da, nakon uspiješne sadnje prvog drvca avokada, posadite još jedno ili čak nekoliko njih jer će tako brže rasti i biti „bogatiji“ jer će imati priliku da se međusobno oprašuju.
Nemojte da Vaš avokado tuguje u osami kada već voli društvo, jer će Vam srećno drvce prije podariti plodove.