Arhitektonski ostaci građevine na arheološkom lokalitetu „Zidine“, odnosno temelji nekadašnjeg rimskog kupatila predstavljaju zanimljivu turističku atrakciju.
Istraživanja iz 1998. godine potvrdila su postojanje rimskih termi. Tom prilikom otkriveni su ostaci rimskog arhitektonskog kompleksa sa specijalnim sistemom zagrijavanja, te mnogo običnih i hipokaustnih cigli, grnčarije i stakla. 2008. godine, pristupilo se konzervaciji otkrivenih ostataka rimskog javnog kupatila.
Naučnici tvrde da su terme bile preteča savremenim Wellness i Fitness centrima, što dokazuje da tradicija njegovanja duha i tijela u Laktašima ima viševjekovnu tradiciju.
Zagrijavanje vode i prostorija u termama vršeno je specijalnim sistemom zagrijavanja (hipocaustum). Zagrijani vazduh je prolazio kroz kanale u zidovima do određenih mjesta u bazenima i na taj način zagrijavao vodu.
Prostorije su grijane tako što je topli vazduh cirkulisao kroz specijalne obloge u zidovima i kroz šupljine u podovima.
Terme se smatraju u potpunosti rimskom tekovinom i imaju važnu ulogu u životu Rimljana. Samo kupanje je bilo dug i složen postupak koji se obavljao grupno, cijena je bila minimalna, te su terme bile dostupne svima.
Rimska javna kupatila nisu služila samo za održavanja tjelesne higijene, već su u njima postojale prostorije u kojim su posjetioci mogli da vježbaju i da se zabave.
Rimska kupatila sastojala su se iz nekoliko prostorija: kupatila sa toplom i hladnom vodom, prostorija sa toplim vazduhom, soba za vježbu, odjeljenja za masažu i prostorija za razgovor.
Izvori termomineralne vode u Laktašima oduvijek su korišteni u svrhu liječenja i rekreacije. Tako je i danas, jer nedaleko od ovog arheološkog lokaliteta nalaze se Banja i Terme Laktaši.
Izvor: SeeSrpska