Closeup of unrecognizable little girl wearing Halloween costume and holding pumpkin basket in trick or treat season, copy space; Shutterstock ID 1499358104; Purchase Order: wls
“Halloween” ili “Noć vještica” se u većini zemalja proslavlja se 31. oktobra u večernjem terminu, kao doček praznika “Svi Sveti”.
“Halloween” ili “Noć vještic”a jedan je od omiljenih praznika djece i mladih, prvenstveno zbog kostima koji se nose i slatkiša koji se dijele te noći.
Kod nas se Halloween proslavlja uglavnom u školama stranih jezika, pogotovo engleskog jezika, gdje je ovaj praznik dio kulture jezika koji se uči. Najzanimljiviji je mlađim polaznicima, školskog i predškolskog uzrasta, ali i nastavnicima, koji se na ovaj način vraćaju u djetinjstvo i maskiraju zajedno sa svojim polaznicima. “Halloween party” podrazumijeva učenje vokabulara vezanog za praznik, isto kao što je praksa i za ostale praznike, poput Božića ili Vaskrsa. Djeca se maskiraju i dobijaju pregršt slatkiša tokom aktivnosti “trick or treating”-a.
Prostorije se ukrašavaju strašnim dekoracijama, koje možete sada da kupite u bilo kojem bolje opremljenom marketu ili da napravite sami i, ako ste roditelj, zabavite se tako sa djetetom. “Halloween” dekorisanje lako ćete pretvoriti u zabavnu porodičnu aktivnost.
Svi koji žele imati originalnu masku za noć vještica trebalo bi da izbjegavaju neke od najpopularnijih kostima koji se nose u Noći vještica. Najpopularnija kostim među ženama je vještica, a među muškarcima su to vampiri. Nakon njih dolaze gusari, klovnovi, žena mačka i spiderman.
Kada smo napravili razliku između zastrašujućeg imena praznika i načina na koji se proslavlja, a koji je fokusiran na dječiju zabavu, pređimo na legendu o nastanku “Noći vještica”.
Mnogi ne znaju kako je ovaj praznik nastao i nije im jasno kako je došlo do njegove globalne popularnosti.
Stari Kelti su zabiljezeni kao prvi narod koji je proslavljao “Halloween” u malo drugačijem ruhu. Praznik koji su oni obilježvali nosio je ime “Samhain”. Kelti su slavili boga Sunca i gospodara smrti 31. oktobra, jer im je 1. novembar označavao početak nove godine. Kelti su vjerovali da posljednju noć stare godine mrtvi napuštaju grobnice i vraćaju se među žive da obiđu svoje voljene, ali i da prikupe hranu. Da ih voljeni ne bi primjetili zemljom su hodali maskirani.
Ovaj običaj je zabilježen još u 16. vijeku i vezan je za Irsku i kovača po imenu Jack.
Običaj dubljenja bundeve bazira se na zlom i škrtom irskom kovaču po imenu Jack. Legenda kaže da je Jack bio loš čovjek i pijanica, te da je volio da zbija neslane šale sa ljudima oko sebe.
Jednog dana Jack je uspio da zezne i samog đavola. Naime Jack je sreo djavola i namagarčio ga da se popne na drvo, a zatim postavio krstove oko istog, pa đavo nije mogao da siđe dok ne obeća Jacku da neće uzeti njegovu dušu.
Nekoliko godina nakon toga Jack je umro, a kako je bio zao čovjek mjesta u raju nije bilo za njega. Đavo je obećao da mu neće uzeti dušu, pa nije mogao ni u pakao. Osuđen je da luta u mraku, između raja i pakla čitavu vječnost. Sa sobom je nosio bundevu koja mu je bila omiljena hrana. U mraku nije znao gdje se uputio pa se žalio oko toga đavolu koji mu je dobacio plamičak iz pakla koji je Jack stavio u bundevu i napravio lampu.
Rezbarenje bundeva nastalo je kao vid odbrane od Jacka, koji je tokom Halloweena mogao da pređe u svijet običnih smrtnika. Iz ovog razloga običaj je postaviti izrezbarenu bundevu ispred kuće ili na prozor tokom “Noći Vještica”.
“Halloween” je, kao što smo već spomenuli, dio američke kulture. Kao takav parira rame uz rame Božiću, prvenstveno zbog dekoracija koje su jedan od bitnijih detalja ovog praznika.
Dekorisanje doma bitan je dio “Halloween” kulture. Što strašnije – to bolje. Pored toga, postoje i posebne kuće u kojima možete da provedete ovaj praznik u strahu i oduševljenju. U pitanju su uklete kuće.
Iako ste vjerovatno čuli za mnoge uklete kuće, nijedna se ne može mjeriti s ukletom pećinom u Levisburgu, državi Ohajo. Provesti “Noć vještica” u njoj za posjetioce je prava avantura, jer se ova pećina nalazi 24 metra ispod zemlje, a po svojoj dužini je u Ginisovoj knjizi rekorda. Nekada se na ovom mjestu nalazio rudnik, a sada je ono ukleti dom prepun šišmiša i duhova.
Kombinacija narandžaste i crne boje je simbol praznika “Halloween”.
Crne mačke za koje se vjeruje da donose nesreću su takođe simboli ovog praznika. Za crne mačke se vjeruje da spadaju u porodicu vještica te da ih štite od negativnog uticaja magije koju izvode.
Ako vidite pauka te noći, to bi mogao biti duh voljene osobe koja vas posmatra.
Ako je vjerovati legendama, proricanjem u ogledalu žena može otkriti identitet budućeg muža. Iako ima mnogo varijacija, tipično je sjesti u ponoć pred ogledalo, jesti jabuku i četkati svoju kosu. U ogledalu bi trebalo da se pojavi silueta budućeg muža.