Da li još uvijek slušate radio? Mnogi od nas radio stanice slušaju samo tokom vožnje u automobilu, a i ovdje su ulogu prenosača zvuka preuzele moderne tehnologije poput mp3 i mp4 plejera.
Bilo kako bilo, radio je obilježio naše živote, pogotovo odrastanje. Bilo da smo omiljene izvođače i bendove slušali putem “vokmena”, “diskmena” ili “kasetaša” uvijek smo se vraćali radiju.
13. februara se obilježava Svjetski dan radija. Obilježavamo ga u znak sjećanja na 1946. godinu kada je osnovan radio Ujedinjenih naroda koji je UNESCO proglasio na prijedlog Španske radijske akademije.
Cilj Svjetskog dana radija je podizanje svijesti javnosti i medija o samoj vrijednosti radija te pristupu informacija putem radija.
Danas na teritoriji Bosne i Hercegovine brojimo 149 radio stanica od čega postoji 61 javni i 78 privatnih radio servisa, zajedno sa tri radijska javna servisa (BH radio 1, Radio FBiH, te Radio RS). Na srednjim talasima emitovanja postoje 4 radio stanice, a neprofitne organizacije u BiH posjeduju 3 radio stanice.
Ljubiteljima čvršćeg zvuka preporučujemo domaću radio stanicu, Radio sa dušom – Pakao Radio koji možete slušati ovdje potpuno besplatno.
“Radio je poput starog dobrog centarfora, mediji su mu propisali penziju, ali on i dalje zabija golove. Štaviše radio se ‘uglavio’ na Internetu. On i dalje vrši svoju funkciju, a evo i konkretan primjer: kada je bio veliki snijeg u Mostaru 2012. godine, kada je tri dana dio grada bio bez struje, ljudi nisu tražili portale, nego su pratili radio da čuju najsvježije pouzdane vijesti gdje su radovi i kada će problemi biti riješeni”, rekao je Mirsad Behram, dopisnik radija Slobodna Evropa.
U savremenom digitalnom svijetu, radio ostaje najdostupniji medij koji može da se sluša u najudaljenijim uglovima planete. Za UNESCO Svjetski dan radija je svojevrsno priznanje koristi koju radio donosi čovječanstvu već više od stotinu godina.
Nikola Tesla je jedan od pronalazača radija, on je prvi predstavio principe radija i prenos signala na velike daljine.
Srećan Svjetski dan radija!