21. marta svake godine obilježava se Svjetski dan osoba sa Daunovim sindromom.
Prvi Svjetski dan osoba sa Daunovim sindromom obilježen je u Singapuru 2006. godine i od tada se ovaj dan obilježava u čitavom svijetu.
Sam datum obilježavanja Svjetskog dana osoba sa Down sindromom je značajan.
Naime, 21. mart je simbol jedinstvenosti trisomije, tri hromozoma u 21. paru koji uzrokuju Daunov sindrom. Daunov sindrom je ustvari genetski poremećaj uzrokovan jednim hromosomom viška, a nastaje u trenutku začeća.
Nošenje šarenih čarapa postalo je sa godinama viralni trend koji se proširio po čitavom svijetu.
DSI organizacija (Down Syndrome International) pokrenula je 2006. godine inicijativu kao dio kampanje „Mnoštvo čarapa“ ili #LotsOfSocks kako bi podstakla ljude da razmišljaju i započnu dijalog o jedinstvenosti, različitosti, ali i inkluziji i prihvatanju.
Prema statistikama jedno od 650 novorođene djece u svijetu se rađa sa Daunovim sindromom, a ovaj sindrom ometa normalan razvoj djeteta. U od 30 do 60 posto slučajeva, osoba ima srčane probleme, dok 20 posto ima endokrinološke probleme koji predstavljaju poremećaje u radu štitne žlijezde. Djetetu sa Daunovim sindromom je potreban veliki angažman čitave porodice i društva, jer mu jedan od problema predstavlja upravo inkluzija u društvu.
Uz konstantni napredak nauke iz dana u dan imamo sve više informacija o Daunovom sindromu, a budućnost za osobe sa ovim sindromom je svijetla.
Osobe sa Daunovim sindromom su sve više prihvaćene u društvu i zahvaljujući medijima imamo priliku da vidimo šta ove unikatne osobe sve mogu da postignu, te Daunov sindrom nije više tabu tema u društvu.
Neki od najboljih sportsta i muzičara su upravo osobe sa Daunovim sindromom, koje čitavom svijetu poručuju da sv mogu da ispune svoje snove.
Osobe sa Daunovim sindromom su kao i svako od nas, sa istim potrebama i ciljevima. Nošenjem različitih čarapa 21. marta šaljemo poruku kako je uredu biti drugačiji, kako ne postoje dva identična otiska prsta, tako ne postoje ni dvije identične osobe.
Svi bi trebalo da budemo ravnopravni i prihvaćeni od strane okoline, bez obzira na broj hromozoma koji nam je dodijeljen po rođenju.
Obujte različite čarape i podržite unikatnost među svima nama!